در صورتی که برای ثبت سفارش خود با مشکل مواجه شدید، در واتساپ یا تلگرام شماره ۰۹۳۵۰۸۹۳۸۹۹ یا دایرکت پیج اینستاگرام فندق‌آرت با ما در ارتباط باشید. لینک‌های ارتباطی در پایین صفحه هستند.

عشق

روز ولنتاین-روز عشق-روز سپندارمذگان-سایت هنری فندق

💕 عشق 💕

عشق یا دلدادگی حسی به معنای دوست داشتن فرد یا چیزی است. عِشق در واقع باور و احساسی عمیق، شدید، لطیف و شامل علاقه به هر چیز دوست‌ داشتنی و فرح‌ بخش است که با مفاهیم صلح و انسان‌ دوستی همراه است. عشق انواع مختلفی دارد، مثل عِشق رمانتیک، عِشق عرفانی، عِشق افلاطونی، عِشق مذهبی، عشق به خانواده، عشق به همسر، عشق به فرزند، عشق به دوست و… .

روز ولنتاین-سپندارمذگان-روز عشق-سایت هنری فندقولنتاین

ولنتاین (Valentine’s Day) یک جشن سالانه برای تجلیل از عِشق، دوستی و محبت است. همه ساله در سراسر جهان در روز ۱۴ فوریه (۲۵ بهمن ماه)، مردم این روز را با ارسال پیام‌ های عاشقانه و محبت‌ آمیز به عشق، خانواده و دوستان خود جشن می‌ گیرند. معمولا زوج‌ها به مناسبت روز ولنتاین یا روز عِشق، برای هم کارت تبریک، گل و هدیه می‌ گیرند و برای بیان عشق خود به هم، این روز را جشن می‌ گیرند. البته این روز فقط مخصوص عشاق نیست و هر کس در این روز می‌ تواند برای عزیزان خود هدیه بگیرد و عشق و علاقه خود را به آن‌ها ابراز کند. در تقویم ایران باستان نیز یک روز خاص را مانند روز ولنتاین به عنوان روز عشق جشن می‌گیرند که سپندارمذگان نامیده می‌ شود.

سپندارمذگان

جشن سِپَندارمَذگان (Sepandārmazgān)، اِسپَندگان (Espandegān) یا اِسفَندارمَذگان یکی از جشن‌ های ایران باستان و روز گرامی داشت زن، زمین و دلدادگان است، که در روز ۵ اسفند برگزار می‌ شود. ریشه این جشن به دوران شاهنشاهی هخامنشیان بر می گردد.
در گاه‌ شماری ساسانی (یزدگردی) و گاه‌ شماری اوستایی نو، هر ماه ۳۰ روز است و ۵ روز به آخر سال اضافه می‌ شد. در این تقویم هر روزی از ماه به جای شماره، اسم مخصوصی دارد و در روزی که اسم ماه و روز با یکدیگر همسان شود، جشنی برگزار می‌ شود. روز ۵ ام هر ماه اسپند نامیده می‌ شود و در ۵ ام ماه اسپند چشن سپندارمذگان برگزار می‌ شود. این روش نام گذاری ۳۰ روز ماه به دلیل داشتن فقط ۳۰ اسم برای هر روز از ماه با گاه‌ شماری هجری خورشیدی با ماه های ۳۱ روزه هماهنگی ندارد.
منابع کهن از جمله ابوریحان بیرونی، این جشن را در ۵ اسفند یاد کرده‌ اند، با توجه به تغییر ساختار گاه‌شمار ایرانی و سی و یک روزه شدن شش ماه نخست سال، برخی این جشن را در ۲۹ بهمن و برخی هم در ۵ اسفند برگزار می‌ کنند. این جشن را با نام جشن برزیگران هم می شناسند. در روز اسپندگان چند جشن با مناسکی به‌ خصوص برگزار می‌ شد. نخستین آنان جشن مردگیران یا جشن مژدگیران بود که ویژه زنان بود. در این روز مردان برای زنان هدیه می‌ خریدند و از آنان قدردانی می‌ کردند. امروزه نیز بیشترین تاکید روز اسپندگان، قدردانی از زنان است.
یادمان باشد ولنتاین، روز عشق، سپندارمذگان و… همه روزهایی هستند که ما به عِشق بها می دهیم و با نشان دادن علاقه خود به عزیزانمان، روابط خود را محکم تر می کنیم.

هر روزتان پر از عشق باد 😍


شما این محصول را به سبد خرید اضافه کرده اید: